Często słyszę pytanie: „ jak mam dbać o wzrok ? ” i udzielając odpowiedzi uśmiecham się sam do siebie rozliczając się w duchu z tego co sam robię dla swoich oczu. Jednak kwestia zadbania o nasze oczy, higiena pracy i odpoczynku jest bardzo ważna, a zarazem bardzo prosta. Poznaj kilka zasad, które sprawią, że Twoje oczy będą mniej zmęczone.
A więc co można robić aby lepiej dbać o swój wzrok ?
Dlaczego moje oczy są zmęczone?
Czy wiecie, że okiem steruje 6 mięśni okoruchowych odpowiedzialnych za ruchomość gałki ocznej ? Czy wiesz, że w Twoim oku znajduje się również mięsień akomodacyjny (rzęskowy) którego zadaniem jest " ustawianie " ostrego widzenia w bliskich odległościach ? Aparat akomodacji czyli układ soczewki ocznej i mięśnia rzęskowego można w dużym uproszczeniu porównać do funkcji autofocus w aparacie fotograficznym. Wszystkich tych mięśni używamy cały dzień, patrzymy w różnych kierunkach wykonując tak zwane ruchy śledzące za jakimś przedmiotem obserwacji i ruchy sakadowe ( skokowe mikroruchy ). Kiedy patrzymy z bliska napinamy mięsień akomodacyjny który zmienia kształt soczewki. Nasze oczy są cały czas używane i pracują od rana kiedy wstajemy z łóżka aż do wieczora kiedy kładziemy się spać - dlatego się męczą.
Dlaczego oczy niektórych osób szybciej się męczą, a innych mniej ( zakładając podobny tryb życia )?
Najczęściej dlatego, że oprócz normalnych czynności mięśnie oczu muszą podołać i skompensować nieskorygowaną wadę wzroku lub jakieś zaburzenie w widzeniu obuocznym lub w akomodacji. Zawsze porównuję tą sytuację do chodzenia przez cały dzień z plecakiem ważącym 3 kg lub bez niczego – wiadomo, że bez plecaka jesteśmy mniej zmęczeni pod koniec dnia. Dlaczego więc naszym oczom karzemy taki „plecak” z nieskorygowaną wadą wzroku nosić?
To tylko normalne, codzienne zmęczenie…
Niekoniecznie. Dzisiejszy świat wymaga od naszych oczu ciągłego patrzenia na bliskie odległości. Rano czytamy gazetę lub przeglądamy Internet. W pracy czytamy dokumenty, pracujemy przy komputerze, najczęściej przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu. Jadąc samochodem jesteśmy mocno skupieni i wytężamy wzrok jednocześnie używając klimatyzacji, która wysusza nasze oczy. Wieczorem „odpoczywamy” przeglądając Internet, oglądając telewizję czy grając na X-boxie.
Przez cały dzień mamy napiętą akomodację, ponieważ ona jest zawsze mniej lub bardziej napięta, gdy patrzymy z bliskich odległości. Rozluźnia się dopiero gdy patrzymy naprawdę w dal. Przemęczenie naszych oczu zawsze wpływa na nasze ogólne zmęczenie. Nie musimy w ciągu dnia fizycznie pracować, by być zmęczonymi, wystarczy 8 godzin pracować przy komputerze…
Ile czasu Twoje oczy naprawdę odpoczywają?
Nie chodzi mi tylko o sen Chociaż, gdy człowiek za mało śpi, oczy również nie wypoczywają dostatecznie dobrze. Żeby zmniejszyć zmęczenie oczu przede wszystkim należy ograniczyć ilość „czasu pracy” oczu, czyli przede wszystkim pracy z bliska (gry komputerowe, telewizja, aplikacje na tablet). Wysiądź jeden przystanek wcześniej kiedy jedziesz autobusem miejskim i zrób sobie mały spacer. Zadbaj o swoje dzieci – zabierz je codziennie na zewnątrz. Latem pograjcie w piłkę, jesienią przekopujcie liście – dzieci uwielbiają biegać w liściach, zimą proponuję śnieżki, a wiosną spacer. Nasze oczy odwdzięczą się nam lepszym samopoczuciem, a przy okazji będziemy pielęgnować relacje w rodzinie.
Dobre nawyki
Podczas pracy z bliska rób sobie przerwy mniej więcej co 20 minut. W tym czasie przez 2 minuty patrz przez okno. Przewietrz w tym czasie pomieszczenie. Przejdź się, może porozciągaj…
Nie musisz oglądać telewizji? Wyłącz telewizor.
Możesz ograniczyć czas spędzany przed komputerem? Zrób to.
Potrafisz jeździć na rolkach? Lubisz biegać? Spacerować? Może kijki Nordic Walking? Im więcej ruchu na świeżym powietrzu tym lepiej. Przede wszystkim dla Twoich oczu, ale nie tylko.
Pamiętaj, że nasze oczy są rozluźnione na świeżym powietrzu, ponieważ nie używamy wtedy akomodacji i dopiero wtedy nasze oczy naprawdę odpoczywają.
Źródło: https://barbarapakula.pl/optometrysta/